Második, tartalékfűtés kell. Komolyan gondolkodó előre tekintő ember számára ez nem kérdés. Kérdés viszont a fűtőberendezés kiválasztása. Az alábbiakban ennek eldöntéséhez nyújtunk segítséget.
Gyakori, kézenfekvő megoldás a cserépkályha vagy a kandalló megépíttetése, csakhogy nagyon nem mindegy, melyiket választjuk. Sok tévhit, ködösítés és félrevezetés kering e témakörben. Tőmondatokba sűrített érvrendszerrel bemutatjuk: ha technikailag nézzük, akkor az esetek többségében a klasszikus cserépkályhát érdemes építeni.
A beruházási költségek különbsége egy barkácsáruház lemezkandallója és egy egyszerű kivitelű, de jól megépített cserépkályha között legalább 100, de inkább 200 ezer forint, a lemezkandalló javára. Jó kályhaépítőt nehezebb találni, mint kandallóépítőt . A kályhák csempeanyagára 4-8 hetet kell várni, a barkácsbolt kandallói sokszor raktárról kaphatók.
A tüzelőberendezéseket lehetőleg külső égéslevegő ellátással célszerű megépíttetni. Füstelvezetésükre előnyös a nagy felmelegedő tömegű hagyományos téglaépítésű kéményszerkezet, bár ezeket nem nagyon szeretik a kéményseprők. A kéményeket óvni kell a kihűléstől. Ha elkerülhetetlen okok miatt az épületen kívül kell kéményt építenünk, akkor ajánlatos külső kőzetgyapot hőszigeteléssel ellátni, mert a hideg külső kéményből esetenként koromszag szivároghat a lakótérbe. A koromszag ellen a jobban záródó cserépkályhák jobban védenek, mint a kandallók.
Összegezve: ha lehet, cserépkályhát javasolunk külső égéslevegő hozzávezetéssel és épületen belül felépített hagyományos kéménnyel.
Ugrás a cserépkályha galériához. Kattintson ide!Mivel fűtsünk biztonságosan, olcsón és kevés munkával? Ez ma komoly, néhány év múlva elkerülhetetlen kérdés lesz legtöbbünk számára. Sok lehetséges válasz ismert. Kitűnik közülük egy a sokoldalú előnyeivel: a fatüzelésű cserépkályha.
Biztonságos. Nem függ semmilyen vezetékes szolgáltatótól. Fa vagy hasonló tüzelőanyag a nagy ellátó rendszerektől függetlenül is beszerezhető. Külső égéslevegő ellátással építve az égéstermék visszaáramlás lehetősége kizárt.
Olcsó. A tűzifa ára lemaradva és csillapítással követi az energiahordozók áremelkedését. A fatüzelésű berendezések közül – beleértve a pellet tüzelést is – a cserépkályhák hasznosítják legjobban a fűtőanyagot. Azonos hőérzet eléréséhez feleannyi tűzifára sincs szükségük, mint más, légfűtéssel működő fűtőberendezéseknek, pl. hordozható kandallóknak és kandallóknak.
A jó cserépkályhák ára általában 400.000.- Ft-nál kezdődik, persze ez függ a választott kályhacsempe árfekvésétől és a választott cserépkályha építőtől. Ez nem kevés, de más fűtőeszközökhöz képest nem is sok. A jól épített és gondosan használt cserépkályhák 15-20 év után szorulnak nagyjavításra (átrakásra); így alacsony karbantartás igényűek.
A cserépkályha-fűtés munkaigénye csekély, a legtöbb szilárdtüzelésű berendezéshez képest, negyedóránál kevesebb ráfordítást igényel naponta. Egyszer begyújtjuk, egy alkalommal megigazítjuk a tüzet, majd a parázsra rácsukjuk az ajtót. A kályhatest 20 órával később is langyos.
A számok megcáfolhatatlanok. Ennek ellenére sokan és sokszor javasolnak kandallót állandó fűtés céljaira is. Gyakran hivatkoznak a gyártó által garantált hatásfokra és az alacsony karbantartás igényre. A valódi előnyök ezzel szemben a látvány (addig, amíg lángol a tűz) és a kisebb súly. Az egyszerű beszerezhetőség és a könnyebb, kisebb kockázatú építő munka is valós előnyök az építő számára.
A különbség oka a működés különbözősége. A cserépkályha elsősorban hősugárzással fűt, a kandalló (akár a vaskályhák és a pellet kályha) légfűtést valósít meg. A cserépkályha felülete meleget sugároz, mint a Nap. A hősugarai elérik a környező tárgyakat és testeket, elnyelődnek bennük és felmelegítik azokat. A hőveszteség eközben csekély. Alig keletkezik légáramlat. Porérzékenység, asztma, allergiás panaszok esetén is előnyös fűtési megoldás.